FAQ

Jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem?

Výrazy vlajka a prapor bývají často zaměňovány. Rozdíl mezi nimi je především v provedení: Vlajky mají předepsaný poměr stran, jsou upevněny k vlajkové tyči či stožáru pomocí lanka a jsou zpravidla umístěny ve vodorovné poloze. Prapory jsou k žerdi přichyceny napevno a nemají závazný poměr stran.

Jak se k vlajkám staví česká legislativa?

Vlajky je možné kromě svislého stožáru vyvěsit také na šikmé žerďové tyče připevněné na budovách. Státní vlajku můžeme vyvěsit i v podobě praporu na žerdi vysunuté ze střechy nebo z balkónu (terasy) směrem do ulice. Protože je prapor v tomto případě spojen se žerdí, je vždy červený pruh blíž k budově a logicky neplatí ustanovení § 9, písm. B) zákona č. 352/2001 Sb. V takovém případě, i když jde opticky vlastně o svislé vyvěšení, není prapor svojí plochou rovnoběžný s budovou a jeho orientace vychází z přirozené základní polohy modrého klínu u žerdi a bílého pruhu u jejího horního okraje!

Jak vedle sebe pověsit státní a firemní vlajky

Jestliže vedle sebe visí vlajka firemní a státní vlajka, je potřeba dát pozor na přizpůsobování formátu. Zcela nevhodné a chybné je přizpůsobování formátu státní vlajky vlajce firemní. Vždy se musí firemní vlajka přizpůsobit vlajce státní. Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné přizpůsobit firemní vlajku poměrem stran státní vlajce, je nezbytné vlajku firmy vyvěsit odděleně od státních symbolů. Vyšší počet firemních vlajek v takovém případě není na závadu. Při vyvěšování firemních vlajek, které jsou z hlediska vexilologické hierarchie na nižším místě, se velmi často chybuje především v jejich kombinaci se státními vlajkami.
Máte další dotazy z oblasti vlajek, jejich použití nebo výroby? Napište nám, rádi vaše dotazy zodpovíme.

Comments are closed.